صفحه اصلی
حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور
  • 559 بازدید

به گزارش ادره فرهنگی - اجتماعی پردیس، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری ، مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی و کاندیدای ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به همت بسیج دانشجویی روز دوشنبه 7 اسفندماه 1402 در نشست دانشجویی در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور حضور داشت.

این نشست دانشجویی با عنوان کاربرد مجلس خبرگان رهبری با حضور حجت الاسلام صاحب الامری (نماینده مقام معظم رهبری در پردیس) و جمعی از دانشجویان برگزار شد.

از محورهای اصلی این نشست:

1- طرح مولد سازی اقتصادی دولت

2- اصلاح سیستم بانکی

3- وظایف اعضای خبرگان رهبری  

رئیس شورای فقهی بانک مرکزی درپاسخ سوال یکی از دانشجویان درخصوص سیستم بانکی و رمز ارزها گفت: حقیقت مسئله این است که در مورد رمز ارزها همچنان ابهامات جدی وجود دارد.

وی افزود: اینکه آیا این رمز ارزها مال تلقی می‌شود یا مال تلقی نمی‌شود؟ حال که صحبت از مالیت رمز ارزها است آیا پایه‌ای دارد؟ اساسی دارد؟ نکند این رمز ارزها مثل بیت کوین که خیلی هم مشتری پیدا کرده است و قیمتش هم به شدت بالا رفته و اخیراً هم شنیدیم که برخی شرکت‌های بین‌المللی نیز خریدار بیت کوین شدند آیا اعتباری دارد؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز داشت: نگرانی که وجود دارد اینکه اینها یک مرتبه رمز ارزها را جمع نکنند و ثروت مردم را هدر ندهند و یا نابود نکنند! چون هیچگونه ضمانت حقوقی‌ در آن وجود ندارد یعنی هیچ دولتی، هیچ بانکی و یا بانک مرکزی‌ای، پشتوانه این رمز ارزها  نیست و این ابهامات موجب شده که ما از نظر فقهی به مشروعیت آن نرسیم.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم در پایان خاطرنشان کرد: البته ممکن است خرید و فروش رمز ارزها فی الواقع نامشروع نباشد چون "مال" آن چیزی است که عقلاء آن را مال می‌دانند و عرف عقلاء مال می‌دانند الآن هم عده زیادی از عقلای عالم به بیت کوین روی آوردند و ما هم منکرش نیستیم؛ اما هنوز برای ما ابعاد دیگری از مسئله روشن نیست از این جهت به نظر قطعی در مورد آن نرسیده‌ایم و از طرفی آنچه می‌خواهد در بورس به کار گرفته شود باید از طریق کمیته فقهی عبور کند پس مطمئن باشید تا زمانی که کمیته فقهی بورس، مشروعیت رمز ارزها را تأیید نکند وارد بازار سرمایه نخواهد شد.


 

افزودن نظرات